Bize Ulaşın:282 652 60 14

Parke Çizikleri Nasıl Giderilir?

Comment are off
Lamine Parkede Oluşan Çizikler
Doğal ve estetik görünümüyle her dönemin sevilen ürünü lamine parkelerdir Severek kullandığınız ahşap zemininizde zaman içerisinde darbeye bağlı çizikler ve izler oluşabilir. Kamufle etmek için yapı malzemeleri satan mağazalardan alacağınız zemininizle aynı tondaki rötuş boya kalemini kullanabilirsiniz. Bu sayede, hasar gören alandaki çizikleri kolayca kapatabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken tek şey, zemininizle aynı renkte rötuş kalemi almanızdır. Çizilen bölgeye uygulamadan önce görülmeyecek bir alanda zeminle renk uyumunu test etmekte fayda vardır. Parkelerinizi temizledikten sonra çiziğin üstünü kapayacak şekilde doldurabilirsiniz.
Zemininizdeki çizik çok derinse, ahşap dolgu kalemi sayesinde çatlak kısmı doldurabilirsiniz. Rötuş kalemleri genellikle ahşap dolgu kalemiyle birlikte satılıyorlar. Bu sayede, yaşam alanınızda birden fazla çizik ve çatlak varsa doldurup boyayabilirsiniz.
Laminat Parkede Oluşan Çizikler
Zemin döşemesinde sıklıkla kullanılan laminat parkeler, farklı renk ve modelleriyle geniş bir yelpaze sunuyor. Uzun yıllar kullanabileceğiniz laminat parkenin yıllar içinde yanlış kullanıma bağlı hasarlar alabiliyor. Birçok sebepten dolayı çizilen parkenizi ise eski haline getirmeniz mümkün olabiliyor. Laminant zeminlerde oluşan hafif çizikler için önce elma sirkesi ve zeytinyağı karışımıyla çiziğin olduğu bölgeyi temizleyerek laminant zeminin parlamasını sağlayabilirsiniz. Bu sayede çiziği daha rahat görerek doldurma işlemi yapabilirsiniz. Doldurma işlemi için yapı marketlerde satılan ahşap dolgu kalemi veya balmumu kullanabilirsiniz. Öncesinde temizlediğiniz parkenizi balmumuyla çiziklerinden kurtarma işleminin adımları şöyle sıralanabilir:
  • Çizilen bölgeyi iyice temizledikten sonra rötuş boya kalemiyle çiziği doldurun.
  • Parke renginize uygun aldığınız ahşap balmumunuzu çizilen kısma uygulayın.
  • Uyguladıktan sonra 24 saat kurumasına izin verin.
Zeminlerdeki Derin Çizikler
Zeminlerde alınan ağır darbeler sonucu oluşan derin çiziklere yukarıdaki yöntemlerle çözüm bulamadıysanız, sistre cila işlemi son çözümdür. Zımpara makinesi ile yıpranmış ve çizilmiş zeminlerinizi eski haline getirir. Bu işlem tüm yer döşemelerine yapılır. Bu işlem ayrıca parkenizin ömrünü de uzatır.
Granit Zeminlerde Oluşan Çizikler
Granit zeminler hem rahat temizliği hem de estetik görüntüsü sayesinde son dönemde en çok tercih edilen zemin alternatiflerinde yerini aldı. Ev dekorasyonlarının çok sevilen ürünü granit zeminlerde de istemediğimiz çizikleri görebiliriz. Granit zeminlerdeki çiziklerden kurtulmak için yapı marketlerde satılan granit çizik ve aşınma için üretilen parlatma cilasını kullanabilirsiniz. Bu cila sayesinde çiziklerden kurtulacağınız gibi aynı zamanda orijinal parlaklığını uzun süre koruyabilirsiniz. Bu sayede, yeni çiziklerin oluşmasını da engelleyebilirsiniz.
Parkeyi Çiziklere Karşı Nasıl Koruyabilirsiniz?
Parke her ne kadar uzun ömürlü ve sağlam bir zemin alternatifi olsa da sert darbelere karşı korunmasız kalabilir. Bunlardan korunmak için yapabileceğiniz birkaç yöntem de şöyle sıralanabilir:
  • Mobilyaların ayaklarına keçe veya keçe benzeri bir tekstil ürünü yapıştırabilirsiniz.
  • Orta sehpanızı mümkünse halının üstünde tutmaya özen gösterebilirsiniz.
  • Zemininizin üzerine ayakkabı ile basıyorsanız, ayakkabınızın altında yabancı bir madde (taş vs.) olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.
  • Çocuğunuzun sivri uçlu oyuncaklarını parkelerin üzerinde gezdirmesine engel olabilirsiniz.
  • Parkenize sakız gibi yapışkan bir ürün yapışırsa kesinlikle sert aletlerle çıkarmayın. Parkenizin çizilmesine hatta aşınmasına neden olur. Yapışkan bir ürünü zemininizden çıkarmak için buz iyi bir çözüm olacaktır. Buzdolabı poşetine buz doldurup sonrasında tahta kaşık gibi aşındırmayacak bir aletle kazırsanız sakız kolayca çıkacaktır.
  • Bol suyla, sert temizlik malzemeleriyle ve yoğun kimyasallarla temizlik yapmazsanız parkenizi uzun yıllar kullanabilirsiniz.