Bize Ulaşın:282 652 60 14

Ahşap Lamine Parke Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Comment are off
Lamine parke döşendikten sonra en kısa zamanda ortam kullanılmaya başlanmalıdır. Parke yaşayan bir malzemedir; dolayısıyla hava alması, rutubetten ve direkt güneş ışığından korunması gerekmektedir.
Lamine parkelerimiz doğal ve yaşayan malzemelerdir; bu sebeple içinde bulunduğu ortamın ısı ve rutubet koşullarından etkilenmektedir. Parke döşenmiş olan mekândaki ısı değerinin 24 ºC’nin üzerinde olmaması ve ortamdaki nem oranının % 45-60 olması tavsiye edilir. Parke döşenen mekânda çok sıcaktan kuru hava oluşursa bu durum insan sağlığına olduğu kadar doğal bir malzeme olan parkeye de zarar verecektir. Bu nedenle kışın nemlendirici kullanılması tavsiye edilir.
Parke uygulaması yapılan ve kullanılmayan mekânların mutlaka haftada en az iki kere yarım saat kadar havalandırılması ve pencerelerde panjur yoksa parkenin direkt güneş ışığına maruz kalmaması için pencerelerin ışığı engelleyici perde, kâğıt… vs bir malzeme ile kapatılması gereklidir.
Doğal bir malzeme olduğu için, çivili topuklu ayakkabı ile basılmaması önerilir.
Koltuk, gardırop, masa, büfe gibi ağır mobilyaların ayaklarında parkelerin çizilmemesi için mutlaka koruyucu keçe kullanılmalı ve ağır mobilyaların sürtünerek yerleri değiştirilmemelidir.
Temizlik sırasında parkenin üzerindeki toz süpürüldükten sonra iyice sıkılmış nemli bir bez ile silinmelidir. Doğal olmayan temizlik malzemeleri, amonyak içeren solventler ve içinde metal parçacıklar bulunan temizlik bezleri kullanılmamalıdır.
Direkt olarak su ile temasta bulundurulmamalıdır. (çok ıslak bezle silinmemesi,
üzerine su dökülmemesi…)
Çiçek saksılarının bulunduğu yerlerde rutubetten dolayı parkede bozulma yaşanabilir. Saksılar uzun süre parkenin üzerinde kalacak ise, her ne kadar altına plastik su kabı konulsa dahi kabın altına hava almasını sağlamak üzere yaklaşık 20×20 mm ebatlarında iki adet ahşap veya plastik konulmasına mutlaka dikkat edilmelidir.
Air-condition gibi hava sirkülasyonu sağlayan araçlar kullanılırken nem oranına ve direkt parke üzerine üfleme yapmamasına dikkat edilmelidir.
Kapı girişlerinde tozu ve parçacıkları içeriye almayacak iyi bir paspas bulundurulması faydalıdır.
Lekelerin Çıkarılması:
− Yiyecek, içecek lekelerinde hafif nemli bir bez ile siliniz.
− Katran, asfalt, yapışkan madde, mürekkep, ruj, karbon, daktilo şerit lekelerini mineral suyuyla temizleyiniz.